The WOOF

November 02, 2013


Results By eRunner Timing & Results

15 Mile

                                                                                                               Total  
    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group                 Time        Pace  
      1    Wes Kuhn                          Fort Wayne  IN        103    27   M       1 Top Fin           1:43:56.4      6:32/M
      2    Josh Horning                      Leo  IN               146    35   M       2 Top Fin           1:50:36.2      6:57/M
      3    Steve Leffers                     Fort Wayne  IN        258    52   M       3 Top Fin           1:52:23.9      7:04/M
      4    Brad McCracken                    Fort Wayne  IN        198    30   M       1 30-39             1:57:31.0      7:23/M
      5    Jon Beasley                       Fort Wayne  IN         78    48   M       1 Top Fin           2:00:38.5      7:35/M
      6    Thomas Gilbert                    Fort Wayne  IN        137    44   M       2 Top Fin           2:07:05.6      8:00/M
      7    Michael Nelson                    Fort Wayne  IN        200    23   M       1 20-29             2:08:22.4      8:04/M
      8    Randy Houser                      Fremont  IN           253    48   M       3 Top Fin           2:08:50.1      8:06/M
      9    Justin Bartlett                   Fort Wayne  IN         77    29   M       2 20-29             2:09:07.4      8:07/M
     10    John Christensen                  Fort Wayne  IN        128    44   M       1 40-49             2:09:36.5      8:09/M
     11    Mark Doepner                      Fort Wayne  IN        132    31   M       2 30-39             2:10:20.0      8:12/M
     12    Ed Reinhard                       Poneto  IN            225    56   M       1 50-59             2:11:08.1      8:15/M
     13    Suzi Swinehart                    Fort Wayne  IN        254    41   F       1 Top Fin           2:12:56.9      8:22/M
     14    Neil Stinson                      Decatur  IN           257    34   M       3 30-39             2:13:35.4      8:24/M
     15    Chuck Brown                       Bluffton  IN          252    58   M       2 50-59             2:15:39.3      8:32/M
     16    Jonathon Gottschalk               Fort Wayne  IN        138    32   M       4 30-39             2:17:09.6      8:38/M
     17    Paula Henry                       Fort Wayne  IN        144    44   F       2 Top Fin           2:19:32.0      8:47/M
     18    Benjamin Grubisich                Fort Wayne  IN        139    37   M       5 30-39             2:22:32.3      8:58/M
     19    Julie Dinger                      Leo  IN               131    48   F       3 Top Fin           2:22:47.8      8:59/M
     20    Roger Kingsbery                   Fort Wayne  IN        148    64   M       1 60-99             2:23:13.5      9:00/M
     21    Ashley Cearbaugh                  Larwill  IN           127    44   F       1 Top Fin           2:23:50.4      9:03/M
     22    Don Johnson                       Knightstown  IN       256    52   M       3 50-59             2:24:19.9      9:05/M
     23    Diana Schowe                      Auburn  IN            230    48   F       2 Top Fin           2:24:28.2      9:05/M
     24    eric tippman                                            251    41   M       2 40-49             2:30:21.4      9:27/M
     25    Karen Kosberg                     Fort Wayne  IN        182    52   F       3 Top Fin           2:30:47.4      9:29/M
     26    Arden Robertson                   Fort Wayne  IN        226    36   F       1 30-39             2:31:02.6      9:30/M
     27    Jason Robertson                   Fort Wayne  IN        227    35   M       6 30-39             2:31:03.0      9:30/M
     28    Bryan Fairchild                   Warren  IN            134    33   M       7 30-39             2:31:03.7      9:30/M
     29    Catherine Pinkston                CLARENDON HILLS  IL   221    29   F       1 20-29             2:33:30.3      9:39/M
     30    Tom Hardin                        Fort Wayne  IN        142    43   M       3 40-49             2:36:54.7      9:52/M
     31    Berry Weaver                      Fort Wayne  IN        232    43   M       4 40-49             2:38:09.1      9:57/M
     32    Logan Weaver                      Fort Wayne  IN        233    12   M       1  0-19             2:38:09.3      9:57/M
     33    Randy Moeller                     Fort Wayne  IN        199    52   M       4 50-59             2:38:14.9      9:57/M
     34    Kelly Davis                       Fort Wayne  IN        129    33   F       2 30-39             2:39:10.6     10:01/M
     35    Ashley Anglin                     Fort Wayne  IN         73    30   F       3 30-39             2:40:06.6     10:04/M
     36    Julie Shaffer                     Decatur  IN           255    36   F       4 30-39             2:40:26.3     10:05/M
     37    Andria Eguia                      Fort Wayne  IN        250    39   F       5 30-39             2:48:42.4     10:37/M
     38    Pat Beuchel                       Fort Wayne  IN         91    54   M       5 50-59             2:48:46.7     10:37/M
     39    Ally Gaylor                       Fort Wayne  IN        136    39   F       6 30-39             2:49:29.8     10:40/M
     40    Cari Hardin                       Fort Wayne  IN        141    42   F       1 40-49             2:55:27.1     11:02/M
     41    Cynthia Cornwell                  Fort Wayne  IN        260    58   F       1 50-59             2:57:29.7     11:10/M
     42    Anthony Zannis                    Fort Wayne  IN        247    38   M       8 30-39             2:59:09.7     11:16/M
     43    Todd Poinsett                     Yoder  IN             223    42   M       5 40-49             2:59:30.6     11:17/M
     44    Terry Anderson                    Fort Wayne  IN         44    60   M       2 60-99             3:00:09.1     11:20/M
     45    Autumn Robles                     Fort Wayne  IN        229    31   F       7 30-39             3:02:51.1     11:30/M
     46    Rhonda DeVreese                   Mishawaka  IN         130    55   F       2 50-59             3:02:52.2     11:30/M
     47    Sharon Christian                  Fort Wayne  IN        102    29   F       2 20-29             3:03:32.9     11:33/M
     48    Bill Harris                       Grabill  IN           143    75   M       3 60-99             3:05:37.0     11:40/M
     49    Tim Hamilton                      Spencerville  IN      140    48   M       6 40-49             3:05:39.9     11:41/M
     50    Kim Ehleiter                      Waterloo  IN          133    46   F       2 40-49             3:06:25.6     11:43/M
     51    Vickie Robertson                  Fort Wayne  IN        228    55   F       3 50-59             3:07:26.6     11:47/M
     52    Larry Lee                         Fort Wayne  IN        183    69   M       4 60-99             3:14:12.5     12:13/M
     53    Jason Blanchette                  Fort Wayne  IN        248    35   M       9 30-39             3:25:40.5     12:56/M
     54    Travis Blanchette                 Fort Wayne  IN        107    28   M       3 20-29             3:26:34.0     12:59/M
     55    Ross Biggs                        Portage  MI            94    65   M       5 60-99             3:26:36.4     13:00/M
     56    Marcia Kirlin                     Fort Wayne  IN        149    57   F       4 50-59             3:28:41.0     13:07/M
     57    Tanya Vereeke                     Huntington  IN        231    37   F       8 30-39             3:39:02.9     13:47/M
     58    Kriston Hosler                    Huntington  IN        147    39   F       9 30-39             3:39:16.3     13:47/M
     59    Kalissa Herron                    Fort Wayne  IN        145    25   F       3 20-29             3:43:08.8     14:02/M
     60    Kerry Blanchette                  Fort Wayne  IN        249    60   M       6 60-99             3:43:08.9     14:02/M
     61    Terry Parker                      Auburn  IN            210    73   M       7 60-99             4:02:11.9     15:14/M


15 Mile Relay Men

                                                                                                               Total  
    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group                 Time        Pace  
      1    Wampus Cats                       Cambridge City  IN     19    24   M       1  0-99             2:11:19.4      8:45/M



 

15 Mile Relay Women

                                                                                                               Total  
    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group                 Time        Pace  
      1    Sole Sister Wham!                 Columbia City  IN      20    38   F       1  0-99             2:37:06.7     10:28/M
      2    Sole Sister Bam!                  Columbia City  IN     214    36   F       2  0-99             2:37:08.2     10:29/M
      3    Roadrunners                       Spencerville  IN      234    36   F       3  0-99             2:46:49.3     11:07/M



 

15 Mile Relay Mixed

                                                                                                               Total  
    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group                 Time        Pace  
      1    SSPow!                            Columbia City  IN     235    36   M       1  0-99             2:37:19.5     10:29/M
      2    3d Threat                         Geneva  IN            236    44   M       2  0-99             2:51:57.9     11:28/M
      3    Beauties & the Beast              Berne  IN             238    37   M       3  0-99             2:51:58.0     11:28/M
      4    Team Bacon                        Spencerville  IN      240    35   M       4  0-99             2:55:29.0     11:42/M


5 Mile

                                                                                                               Total  
    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group                 Time        Pace  
      1    John Schnieders                   Decatur  IN           453    49   M       1 Top Fin             36:53.0      6:58/M
      2    Jeff Hedrick                      Warren  IN            421    51   M       2 Top Fin             37:56.0      7:09/M
      3    Luke Zeddis                       Ossian  IN            451    13   M       3 Top Fin             40:31.7      7:39/M
      4    Jason House                       Ossian  IN            420    41   M       1 Top Fin             40:34.6      7:39/M
      5    Forrester Asher                   South Whitley  IN     405    47   M       2 Top Fin             41:25.3      7:49/M
      6    Darlene Barton                    Fort Wayne  IN        409    38   F       1 Top Fin             41:27.7      7:49/M
      7    Adam Barton                       Fort Wayne  IN        408    36   M       1 30-39               41:28.0      7:49/M
      8    Brad Zeddis                       Ossian  IN            450    43   M       3 Top Fin             42:27.6      8:01/M
      9    Patrick Quinn                     Fort Wayne  IN        437    29   M       1 20-29               43:03.1      8:07/M
     10    nicholas quinn                    Poneto  IN            436    20   M       2 20-29               43:54.8      8:17/M
     11    Stephen Pastore                   Bluffton  IN          432    28   M       3 20-29               44:32.1      8:24/M
     12    Allan Burris                      Huntington  IN        454    32   M       2 30-39               45:03.8      8:30/M
     13    Shanee Francher-Donald            Fort Wayne  IN        459    21   F       2 Top Fin             45:17.2      8:33/M
     14    James Mize                        South Whitley  IN     428    47   M       1 40-49               45:28.8      8:35/M
     15    Stephanie Baumgartner             Bluffton  IN          410    39   F       3 Top Fin             45:33.0      8:36/M
     16    Mark Adams                        Fort Wayne  IN        452    37   M       3 30-39               45:57.5      8:40/M
     17    Shawn Baker                       Fort Wayne  IN        406    33   M       4 30-39               46:45.1      8:49/M
     18    Kim Smith                         Coldwater  MI         462    60   F       1 Top Fin             46:58.2      8:52/M
     19    David Geiger                      Churubusco  IN        418    52   M       1 50-59               47:35.1      8:59/M
     20    Antoinette Francher-Donald        Fort Wayne  IN        458    45   F       2 Top Fin             47:39.2      8:59/M
     21    Steve Hendricks                   Marion  IN            461    42   M       2 40-49               48:50.5      9:13/M
     22    David Wittbrodt                   Bluffton  IN          447    51   M       2 50-59               49:55.4      9:25/M
     23    Bill Smith                        Coldwater  MI         463    68   M       1 60-99               51:06.9      9:38/M
     24    David Pinkston                    Clarendon Hills  IL   435    30   M       5 30-39               51:34.8      9:44/M
     25    KATIE HACKER                      Keystone  IN          464    39   F       1 30-39               51:38.6      9:45/M
     26    Tad Baumgartner                   Bluffton  IN          411    39   M       6 30-39               51:53.8      9:47/M
     27    Kirk Baumgartner                  Bluffton  IN          413    49   M       3 40-49               52:15.4      9:52/M
     28    Marilyn Bradford                  Warren  IN            412    51   F       3 Top Fin             53:24.6     10:05/M
     29    Sarah Branson                     Fort Wayne  IN        434    31   F       2 30-39               53:30.4     10:06/M
     30    Michael Wemhoff                   Fort Wayne  IN        446    52   M       3 50-59               54:24.4     10:16/M
     31    Johnathon Ralston                 Huntington  IN        438    24   M       4 20-29               54:52.4     10:21/M
     32    Justin Shurley                    Fort Wayne  IN        441    32   M       7 30-39               55:02.6     10:23/M
     33    Matthew Capozza                   Huntington  IN        415    44   M       4 40-49               55:18.6     10:26/M
     34    mike carothers                    Fort Wayne  IN        416    35   M       8 30-39               55:52.8     10:32/M
     35    Jodie Leyse                       Decatur  IN           426    31   F       3 30-39               55:57.5     10:33/M
     36    Jamie Rinkenberger                Decatur  IN           455    37   F       4 30-39               56:21.8     10:38/M
     37    Dan Call                          Decatur  IN           414    46   M       5 40-49               56:48.7     10:43/M
     38    Teri Huffman                      Bluffton  IN          460    51   F       1 50-59               56:50.5     10:43/M
     39    ELIZHBETH JOHNSON                 Knightstown  IN       443    53   F       2 50-59               57:20.9     10:49/M
     40    Dennis Leyse                      Decatur  IN           425    56   M       4 50-59               57:46.7     10:54/M
     41    Robert Schurr                     Bluffton  IN          440    55   M       5 50-59               58:28.3     11:02/M
     42    Gretchen Moon                     Fort Wayne  IN        429    40   F       1 40-49               58:53.7     11:07/M
     43    Andrea Maisonneuve                Fort Wayne  IN        427    46   F       2 40-49               58:53.9     11:07/M
     44    Justin R. Wall                    Huntington  IN        445    36   M       9 30-39             1:00:04.1     11:20/M
     45    Kellie Walker                     Fort Wayne  IN        444    48   F       3 40-49             1:00:30.8     11:25/M
     46    Mariah Yager                      Fort Wayne  IN        449    31   F       5 30-39             1:00:35.0     11:26/M
     47    Jennifer Neher                    Fort Wayne  IN        430    33   F       6 30-39             1:00:47.0     11:28/M
     48    shari nuttle                      Yoder  IN             431    37   F       7 30-39             1:00:47.7     11:28/M
     49    Trevin Geiger                     Churubusco  IN        419    23   M       5 20-29             1:01:05.7     11:32/M
     50    Erin Wenger                       Bluffton  IN          456    31   F       8 30-39             1:01:42.5     11:38/M
     51    Daniel Johns                      Huntington  IN        422    47   M       6 40-49             1:02:06.0     11:43/M
     52    Tony Casto                        Ossian  IN            417    45   M       7 40-49             1:02:41.2     11:50/M
     53    Joseph Kinder                     Fort Wayne  IN        457    57   M       6 50-59             1:02:49.8     11:51/M
     54    Kim Larsen                        Fort Wayne  IN        424    52   F       3 50-59             1:08:45.5     12:58/M
     55    Dawn Reese                        Hoagland  IN          439    63   F       1 60-99             1:21:25.1     15:22/M
     56    dan barnes                        Harlan  IN            407    64   M       2 60-99             1:21:25.2     15:22/M