The WOOF

Age Group Results

November 06, 2010


Results by eRunner Timing and Results

15 Mile

Overall Female Open Winners

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Laurissa Dalrymple                Bluffton  IN           41   28        3    1:55:21.9    7:15/M             
       2    Darlene Barton                    Fort Wayne  IN          3   35        5    2:00:37.8    7:35/M             
       3    Katherine Welch                   Fort Wayne  IN         26   39        7    2:05:31.7    7:54/M             

Overall Female Masters Winners

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Ashley Cearbaugh                  Bluffton  IN            8   41       12    2:21:58.6    8:56/M             
       2    Sheryle Braaten                   Hoagland  IN            6   50       13    2:23:31.4    9:02/M             
       3    Antoinette Francher-Donald        Fort Wayne  IN         35   42       17    2:34:30.7    9:43/M             

Female 20 to 29

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Kimberly Truesdell                Fort Wayne  IN         23   29       16    2:30:32.6    9:28/M             
       2    Erin Roberts                      Mount Prospect  IL     20   28       28    2:47:05.8   10:31/M             

Female 40 to 49

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Mari Wheeler                      Fort Wayne  IN         29   48       18    2:34:33.9    9:43/M             
       2    Amy Hile                          Fort Wayne  IN         12   45       20    2:36:17.5    9:50/M             

Overall Male Open Winners

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Ron Sharp                         Fort Wayne  IN         21   45        1    1:42:30.5    6:27/M             
       2    Bernie Zoll                       Bluffton  IN           31   35        2    1:50:38.1    6:57/M             
       3    jim stockman                      Fort Wayne  IN         38   45        4    2:00:01.5    7:33/M             

Overall Male Masters Winners

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Paul McIntosh                     Fort Wayne  IN         33   42        8    2:06:04.1    7:56/M             
       2    Tom Gilbert                       Fort Wayne  IN         11   41        9    2:09:36.9    8:09/M             
       3    Kent Matney                       Goshen  IN             16   49       10    2:16:42.5    8:36/M             

Male 30 to 39

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Paul Richardson                   Auburn  IN             18   38        6    2:03:17.7    7:45/M             
       2    Tom Carpenter                     Fort Wayne  IN          7   38       11    2:21:20.2    8:53/M             
       3    Greg Homan                        Coldwater  OH          13   36       15    2:30:28.1    9:28/M             
       4    Ashley Wellman                    Fort Wayne  IN         39   35       21    2:38:37.2    9:59/M             
       5    Joe York                          Auburn  IN             30   32       22    2:39:45.4   10:03/M             
       6    Todd Sullivan                     Fort Wayne  IN         32   37       26    2:45:35.1   10:25/M             
       7    Troy Karrick                      Angola  IN             34   33       27    2:46:07.8   10:27/M             
       8    Justin Wall                       Huntington  IN         25   33       33    3:16:51.5   12:23/M             

Male 40 to 49

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Jim Coughlin                      Fort Wayne  IN          9   40       14    2:27:07.3    9:15/M             
       2    Brad Heyneman                     Fort Wayne  IN         40   41       23    2:41:45.1   10:10/M             
       3    Mark Beals                        Fort Wayne  IN          4   48       24    2:45:34.9   10:25/M             

Male 50 to 59

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Terry Anderson                    Fort Wayne  IN          1   57       19    2:34:53.6    9:44/M             
       2    Joseph Astroski                   Fort Wayne  IN          2   54       25    2:45:35.0   10:25/M             
       3    Bill Roberts                      Mount Prospect  IL     19   58       29    2:47:06.5   10:31/M             
       4    Gene Donaghy                      Ossian  IN             10   55       31    2:58:55.1   11:15/M             

Male 60 and over

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Mike Kennedy                      Bellefontaine  OH      14   61       30    2:51:25.0   10:47/M             
       2    Ross Biggs                        Middlebury  IN          5   62       32    3:12:33.1   12:07/M             

5 Mile

Overall Female Open Winners

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Rochelle Wickey                   Berne  IN             351   38       11      42:36.4    8:02/M             
       2    Stephanie Baumgartner             Bluffton  IN          358   36       14      45:54.6    8:40/M             
       3    Teri Huffman                      Bluffton  IN          360   48       18      48:54.7    9:14/M             

Overall Female Masters Winners

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Kim Larsen                        Fort Wayne  IN        338   48       20      51:50.1    9:47/M             
       2    Laurie Baumgartner                Bluffton  IN          324   46       23      52:00.4    9:49/M             
       3    Lisa Imbody                       Bluffton  IN          363   42       24      52:16.0    9:52/M             

Female 20 to 29

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Erin Winger                                             371   28       32      58:27.5   11:02/M             

Female 30 to 39

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Jamie Rinkenberger                Decatur  IN           359   34       26      54:04.1   10:12/M             
       2    Tracy Hershey                     Bluffton  IN          343   31       28      57:00.2   10:45/M             
       3    McKenzie Hinshaw                  Geneva  IN            334   30       34      59:42.9   11:16/M             
       4    Lisa Beck                         Bluffton  IN          325   35       42    1:18:55.6   14:53/M             

Female 40 to 49

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Janice Hunter                     Geneva  IN            353   42       27      55:29.0   10:28/M             
       2    Debra Krouse                      Fort Wayne  IN        337   46       31      57:36.4   10:52/M             
       3    Angie Oman                        Bluffton  IN          339   48       39    1:08:35.3   12:56/M             

Female 50 to 59

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Julianne Houser                   Fort Wayne  IN        335   51       30      57:35.6   10:52/M             
       2    Joy Brown                         Bluffton  IN          328   52       38    1:03:14.9   11:56/M             
       3    Chris Cossairt                    Markle  IN            331   53       43    1:18:55.7   14:53/M             

Overall Male Open Winners

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Josh Ware                         Fort Wayne  IN        348   16        1      37:02.1    6:59/M             
       2    Ed P Reinhard                     Poneto  IN            341   53        2      38:14.1    7:13/M             
       3    Jacob Graft                       Bluffton  IN          361   15        3      38:43.1    7:18/M             

Overall Male Masters Winners

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Chuck Brown                       Bluffton  IN          327   55        4      39:29.6    7:27/M             
       2    Howard Klinger                    Fort Wayne  IN        336   56        6      41:05.6    7:45/M             
       3    Kyle Velasco                      Berne  IN             321   47        7      41:28.1    7:49/M             

Male 19 and under

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Evan Baumgartner                  Bluffton  IN          323   10       22      51:59.9    9:48/M             

Male 20 to 29

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Shawn Miller                      Bluffton  IN          362   23       10      42:18.9    7:59/M             

Male 30 to 39

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Adam Barton                       Fort Wayne  IN        356   33        5      40:01.8    7:33/M             
       2    Clint Anderson                    Berne  IN             320   38        8      42:07.8    7:57/M             
       3    Steve Hendricks                   Marion  IN            349   39        9      42:12.7    7:58/M             
       4    Todd Yoder                        Berne  IN             355   38       13      44:56.3    8:29/M             
       5    Geoff Gilbert                     Bluffton  IN          333   38       15      47:02.7    8:52/M             
       6    Shaun Hershey                     Bluffton  IN          344   33       29      57:00.4   10:45/M             

Male 40 to 49

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Karry Prichard                    Decatur  IN           352   41       12      43:09.7    8:08/M             
       2    Andy Carnall                      Bluffton  IN          330   46       16      47:10.5    8:54/M             
       3    David Froehlich                   Bluffton  IN          345   40       17      48:35.4    9:10/M             
       4    Tony Casto                        Ossian  IN            329   42       19      51:28.6    9:43/M             
       5    Randy Brinneman                   Bluffton  IN          326   47       21      51:52.2    9:47/M             
       6    Chad Ware                         Fort Wayne  IN        347   43       35    1:00:57.9   11:30/M             

Male 50 to 59

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Mark Winger                                             372   57       33      58:31.1   11:02/M             
       2    Ray Paxson                        Markle  IN            350   56       37    1:02:49.6   11:51/M             
       3    Jon Oman                          Bluffton  IN          340   50       40    1:08:35.4   12:56/M             
       4    Larry DeBolt                      Bluffton  IN          332   57       41    1:10:14.5   13:15/M             

Male 60 and over

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Dick Harnly                       Fort Wayne  IN        346   73       25      53:48.3   10:09/M             
       2    James Babcock                     Bluffton  IN          322   71       36    1:02:49.0   11:51/M             

15 Mile Relay Men

Male 0-99

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Garrett Slinger                   Cambridge City  IN   1005   21        1    2:01:37.3    8:06/M             
       2    Nathan Garver                     Ossian  IN           1006   14        2    2:05:12.9    8:21/M             

15 Mile Relay Mixed

Female 0-99

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Steve Anderson                    Fort Wayne  IN       1008   44        1    2:25:15.5    9:41/M             
       2    Deb Strickler                     Jeffersonville  IN   1007   48        2    2:51:00.4   11:24/M