The WOOF 15 Mile

Age Group Results

November 07, 2009


Ouabache River Runners, Inc.

Overall Female Open Winners

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
1 Eliza Eshelman Columbia City IN 160 24 9 2:10:42.3 8:13/M
2 Angie Lockwood Bluffton IN 188 39 11 2:13:14.0 8:23/M
3 Kristen McCloskey Huntertown IN 190 30 14 2:25:26.1 9:09/M

Overall Female Masters Winners

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
1 Tracy Brooks Fort Wayne IN 174 40 10 2:12:44.4 8:21/M
2 Julie Dinger Leo IN 166 44 13 2:19:54.2 8:48/M
3 Angela Derloshon Fort Wayne IN 177 40 15 2:25:51.8 9:10/M

Female 25 to 29

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
1 Catherine Pinkston West Lafayette IN 194 25 22 2:37:05.0 9:53/M
2 Kim Mierau Goshen IN 191 25 27 2:45:39.3 10:25/M
3 Erin Roberts Mount Prospect IL 196 27 28 2:49:06.9 10:38/M

Female 35 to 39

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
1 Jennifer Savage Warsaw IN 169 38 38 3:12:37.1 12:07/M

Female 40 to 44

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
1 Antoinette Francher-Don Fort Wayne IN 178 41 16 2:27:13.2 9:16/M
2 Amy Hile Fort Wayne IN 182 44 20 2:35:46.5 9:48/M

Female 45 to 49

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
1 Kim Larsen Fort Wayne IN 187 48 24 2:41:20.5 10:09/M
2 Lena Yarien Garrett IN 199 46 34 3:00:30.0 11:21/M

Female 50 to 54

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
1 Rhonda Wagner Osceola IN 198 51 33 2:56:41.9 11:07/M
2 Julianne Houser Fort Wayne IN 184 50 35 3:04:03.8 11:35/M

Female 55 to 59

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
1 Lynne Feiertag Fort Wayne IN 167 58 30 2:50:40.4 10:44/M

Female 60 and over

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
1 Barb Scrogham Fort Wayne IN 197 63 39 3:16:38.9 12:22/M

Overall Male Open Winners

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
1 Thomas Crum Fort Wayne IN 162 22 1 1:44:14.4 6:33/M
2 Rustin Nyce Goshen IN 192 30 2 1:48:22.6 6:49/M
3 Bernie Zoll Bluffton IN 200 34 3 1:50:50.1 6:58/M

Overall Male Masters Winners

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
1 Mike Henry Fort Wayne IN 180 45 4 1:55:44.0 7:17/M
2 Dan Meyer Huntington IN 163 49 5 1:59:05.7 7:29/M
3 Jed Pearson Fort Wayne IN 157 58 7 2:07:08.7 8:00/M

Male 19 and under

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
1 Jordan Smeltzer New Paris IN 165 16 6 2:01:04.4 7:37/M

Male 30 to 34

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
1 Jason Robertson Fort Wayne IN 154 31 17 2:27:13.2 9:16/M

Male 40 to 44

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
1 Brad Heyneman Fort Wayne IN 181 40 19 2:33:19.7 9:39/M

Male 45 to 49

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
1 Kevin Kurtz Fort Wayne IN 164 45 25 2:41:30.4 10:09/M

Male 50 to 54

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
1 Chuck Brown Bluffton IN 175 54 8 2:09:31.3 8:09/M
2 James McKinnon Waterloo IN 168 53 21 2:36:18.1 9:50/M
3 Gary Bird Columbia City IN 172 51 26 2:44:26.0 10:21/M
4 Joseph Astroski Fort Wayne IN 155 53 31 2:52:32.4 10:51/M
5 Kevin Croy Fort Wayne IN 158 52 32 2:54:43.9 10:59/M

Male 55 to 59

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
1 Howard Klinger Fort Wayne IN 186 55 18 2:31:40.0 9:32/M
2 Terry Anderson Fort Wayne IN 170 56 23 2:39:04.8 10:00/M
3 Bill Roberts Mount Prospect IL 195 57 29 2:49:08.8 10:38/M
4 Keith Paxson Poneto IN 193 58 37 3:09:41.3 11:56/M
5 Dana Budd Churubusco IN 176 55 40 3:38:16.9 13:44/M

Male 60 and over

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
1 Mike Kennedy Bellefontaine OH 185 60 12 2:16:19.4 8:34/M
2 Ross Biggs Middlebury IN 171 61 36 3:04:06.3 11:35/M

View Race Results