Parlor City Trot

Age Group Results

September 04, 2010


Results by eRunner Timing and Results

10K

Overall Female Open Winners

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Stacy Desjean                     Ossian  IN            272   30        2      44:49.8    7:14/M             
       2    Beth Watkins                      Fort Wayne  IN        253   45        5      47:20.8    7:38/M             
       3    Amy Mowery                        Bluffton  IN          277   31        8      49:53.5    8:03/M             

Overall Female Masters Winners

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Kami Gavilanez                    Ossian  IN            220   40       12      51:25.3    8:18/M             
       2    Jenny Hogston                     Fort Wayne  IN        226   40       14      51:41.0    8:20/M             
       3    Julia Just                        Leo  IN               269   44       15      51:55.0    8:22/M             

Female 19 and under

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Heather Phillips                  Markle  IN            245   13       38    1:02:50.5   10:08/M             

Female 20 to 24

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Caitlin Mata                      Columbia City  IN     238   22       68    1:27:48.9   14:10/M             
       2    Chelsea Southall                  South Whitley  IN     250   21       70    1:44:53.5   16:55/M             

Female 25 to 29

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Kristen Winsemann                 Woodridge  IL         255   25       29      58:10.9    9:23/M             
       2    Kathryn Knox                      Fort Wayne  IN        233   28       30      58:12.7    9:23/M             
       3    Erin Wenger                       Bluffton  IN          266   28       34    1:00:03.8    9:41/M             
       4    Rachel Dirig                      Fort Wayne  IN        264   29       53    1:10:22.5   11:21/M             

Female 30 to 34

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Anna Lantz                        Bluffton  IN          278   32       20      54:26.4    8:47/M             
       2    Jamie Rinkenberger                Decatur  IN           268   34       25      56:08.8    9:03/M             
       3    Tracy Hershey                     Bluffton  IN          225   30       37    1:02:44.9   10:07/M             
       4    Mendy Webb                        Fort Wayne  IN        274   30       39    1:03:10.9   10:11/M             
       5    Karen Williams                    Huntington  IN        254   31       40    1:03:59.1   10:19/M             
       6    Holly Frauenfelder                Fort Wayne  IN        214   31       48    1:08:43.3   11:05/M             
       7    Heather Drummond                  Yoder  IN             211   30       49    1:08:46.6   11:05/M             
       8    Rebecca Rupp                      Fort Wayne  IN        262   34       57    1:11:51.9   11:35/M             

Female 35 to 39

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Stephanie Baumgartner             Bluffton  IN          273   35       10      50:32.8    8:09/M             
       2    Lisa House                        Ossian  IN            227   36       23      54:59.5    8:52/M             
       3    Missi Lambert                     Bluffton  IN          235   39       32      59:21.8    9:34/M             
       4    Michelle Kidd                     Fort Wayne  IN        231   39       42    1:04:54.3   10:28/M             
       5    Tammy Fulton                      Uniondale  IN         219   39       44    1:04:58.9   10:29/M             

Female 40 to 44

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Christine Zadylak                 Bluffton  IN          257   40       26      56:21.2    9:05/M             
       2    Jane Fabian                       Auburn  IN            258   40       41    1:04:44.5   10:26/M             
       3    Sue Fritcha                       Fort Wayne  IN        216   44       43    1:04:56.5   10:28/M             
       4    Dawn Frauhiger                    Bluffton  IN          215   40       46    1:06:57.9   10:48/M             
       5    Rhonda Phillips                   Markle  IN            246   42       50    1:09:09.8   11:09/M             
       6    Margaret Fry                      South Whitley  IN     217   44       60    1:22:45.2   13:21/M             
       7    Paula Lude                        Columbia City  IN     237   44       72    1:45:06.4   16:57/M             

Female 45 to 49

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Laurie Baumgartner                Bluffton  IN          267   46       18      53:48.2    8:41/M             
       2    Sherrie Konkle                    Fort Wayne  IN        234   47       35    1:00:31.0    9:46/M             
       3    Deb Strickler                     Jeffersonville  IN    252   48       51    1:09:38.3   11:14/M             
       4    Derinda Smith                     Fort Wayne  IN        249   49       54    1:10:35.2   11:23/M             
       5    Laura McFarland                   Fort Wayne  IN        241   49       55    1:10:35.2   11:23/M             

Female 50 to 54

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Sue Okleshen                      New Haven  IN         260   51       33      59:44.7    9:38/M             
       2    Joy Brown                         Bluffton  IN          207   52       47    1:07:06.2   10:49/M             
       3    Rhonda Colbert                    Fort Wayne  IN        210   50       64    1:24:42.6   13:40/M             
       4    Sue Southall                      South Whitley  IN     251   54       71    1:44:54.8   16:55/M             

Female 55 to 59

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Joni Wyatt                        Roanoke  IN           256   57       59    1:18:36.6   12:41/M             
       2    Lora Mata                         Columbia City  IN     239   55       67    1:27:48.1   14:10/M             
       3    Laura Bertsch                     Bluffton  IN          206   56       69    1:43:54.3   16:45/M             

Female 65 and over

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Gloria J Nold                     Fort Wayne  IN        243   75       63    1:23:23.7   13:27/M             

Overall Male Open Winners

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Ron Sharp                         Fort Wayne  IN        248   44        1      34:56.6    5:38/M             
       2    Ryan Falk                         Huntington  IN        213   25        3      45:28.3    7:20/M             
       3    Mike Else                         Fort Wayne  IN        212   41        4      46:00.2    7:25/M             

Overall Male Masters Winners

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Doug Phillips                     Markle  IN            244   48        6      48:10.5    7:46/M             
       2    Brian Kiess                       Fort Wayne  IN        232   44        9      50:11.3    8:06/M             
       3    David Geiger                      Churubusco  IN        222   49       11      50:37.5    8:10/M             

Male 25 to 29

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Marc Goeglein                     Fort Wayne  IN        223   27       13      51:32.8    8:19/M             
       2    Drew Bunn                         Fort Wayne  IN        208   25       31      58:40.2    9:28/M             

Male 30 to 34

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Shaun Hershey                     Bluffton  IN          224   32       36    1:02:44.9   10:07/M             
       2    Jeff Baney                        Fort Wayne  IN        205   34       58    1:13:38.9   11:53/M             

Male 35 to 39

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Nathan Huss                       Bluffton  IN          230   39        7      49:05.9    7:55/M             
       2    Michael Anderson                  Fort Wayne  IN        261   39       56    1:11:51.6   11:35/M             
       3    Todd Fry                          South Whitley  IN     218   38       61    1:22:59.0   13:23/M             

Male 40 to 44

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Marc Gavilanez                    Ossian  IN            221   41       17      52:44.5    8:30/M             
       2    Kirk Lude                         Columbia City  IN     236   44       28      57:09.5    9:13/M             

Male 45 to 49

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Doug Meyer                        Bluffton  IN          259   47       16      52:28.5    8:28/M             
       2    David Wittbrodt                   Bluffton  IN          271   47       19      53:52.4    8:41/M             
       3    Andy Carnall                      Bluffton  IN          275   46       22      54:54.9    8:51/M             
       4    Randy Brinneman                   Bluffton  IN          276   46       27      56:56.3    9:11/M             

Male 50 to 54

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Jon Colbert                       Fort Wayne  IN        209   51       45    1:06:38.6   10:45/M             
       2    Ray Mata                          Columbia City  IN     240   52       66    1:25:54.5   13:51/M             

Male 55 to 59

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Keith Payson                      Keystone  IN          270   59       21      54:49.9    8:50/M             
       2    Brian Stogdill                    Bluffton  IN          265   58       52    1:10:19.7   11:20/M             

Male 60 to 64

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Barry Humble                      Decatur  IN           229   62       24      55:32.5    8:57/M             

Male 65 and over

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Bernie Huesing                    Fort Wayne  IN        228   77       62    1:23:13.4   13:25/M             
       2    Curtis Nold                       Fort Wayne  IN        242   79       65    1:25:00.0   13:43/M             

10 Mile

Overall Female Open Winners

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Jenny Robinson                    Fort Wayne  IN        373   30        6    1:10:17.8    7:02/M             
       2    Erin Brady                        Fort Wayne  IN        335   39       11    1:15:02.4    7:30/M             
       3    Annelise Lehman                   Fort Wayne  IN        360   24       15    1:16:29.7    7:39/M             

Overall Female Masters Winners

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Amy Bechtold                      South Whitley  IN     327   43       28    1:26:00.4    8:36/M             
       2    Katie Carpenter                   Fort Wayne  IN        338   41       31    1:29:44.8    8:58/M             
       3    Lisa Imbody                       Bluffton  IN          353   41       35    1:31:31.2    9:09/M             

Female 20 to 24

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Kara Ballinger                    Fort Wayne  IN        325   24       48    1:38:41.1    9:52/M             
       2    Malinda Shelley                   Markle  IN            378   21       67    1:52:38.0   11:16/M             

Female 25 to 29

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Diana Fox                         Berne  IN             346   28       16    1:16:39.3    7:40/M             
       2    Tasha Farris                      Columbia City  IN     345   25       39    1:34:09.7    9:25/M             
       3    Angela LaMar                      Warren  IN            356   26       70    2:11:10.0   13:07/M             
      DQ    Jennifer Hunnicutt                Huntington  IN        390   26       DQ                                   

Female 30 to 34

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Jennifer Fosnaugh                 Fort Wayne  IN        395   31       27    1:25:08.6    8:31/M             
       2    Brandy McDevitt                   Columbia City  IN     362   33       36    1:31:38.2    9:10/M             
       3    Lori Bantz                        Portland  IN          326   30       41    1:34:23.6    9:26/M             
       4    Lisa Mills                        Decatur  IN           403   34       43    1:34:48.2    9:29/M             
       5    Tabitha Suman                     Bluffton  IN          383   34       46    1:36:48.9    9:41/M             
       6    Heather Berkshire                 Fort Wayne  IN        331   32       52    1:40:44.9   10:04/M             
       7    Karen Bender                      Roanoke  IN           330   34       56    1:43:42.3   10:22/M             

Female 35 to 39

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Lindsay Zimmer                    Craigville  IN        401   35       19    1:17:35.4    7:46/M             
       2    Kelly Kelly                       Fort Wayne  IN        391   38       30    1:29:03.2    8:54/M             
       3    Allison Brown                     Columbia City  IN     336   36       42    1:34:46.3    9:29/M             
       4    Becky Ruble                       Decatur  IN           404   37       47    1:37:54.5    9:47/M             
       5    Kelly Cady                        Bluffton  IN          337   35       51    1:40:04.2   10:00/M             
       6    Nikki Hensel                      Fort Wayne  IN        350   39       58    1:43:53.0   10:23/M             
       7    Janell Fuller                     New Haven  IN         347   38       60    1:48:12.4   10:49/M             
       8    Lisa Beck                         Bluffton  IN          328   35       73    2:18:28.2   13:51/M             

Female 40 to 44

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Susan Morgan                      Fort Wayne  IN        367   41       57    1:43:42.4   10:22/M             
       2    Tracy Smallwood                   Fort Wayne  IN        379   42       61    1:48:16.8   10:50/M             
       3    Cheryl Shaw                       Fort Wayne  IN        377   42       62    1:49:11.2   10:55/M             
       4    Liz Craker                        Fort Wayne  IN        341   44       72    2:17:22.9   13:44/M             

Female 45 to 49

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Joy Dunno                         Decatur  IN           344   49       40    1:34:21.1    9:26/M             
       2    Deanna Cruz                       Fort Wayne  IN        342   47       49    1:39:38.4    9:58/M             
       3    Tina Bennett                      Fort Wayne  IN        402   45       54    1:41:24.0   10:08/M             

Female 50 to 54

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Julianne Houser                   Fort Wayne  IN        352   50       38    1:33:18.3    9:20/M             
       2    Ann Linson                        Fort Wayne  IN        361   53       53    1:41:15.2   10:08/M             
       3    Mary Voors                        Fort Wayne  IN        384   54       71    2:16:49.9   13:41/M             
       4    chris Cossairt                    Markle  IN            340   53       74    2:18:28.3   13:51/M             
       5    Louise Reynolds                   Monroe  IN            372   53       75    2:18:53.0   13:53/M             

Female 60 to 64

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Betty Nelson                      Columbia City  IN     369   64       45    1:35:39.0    9:34/M             
       2    Barbie Scrogham                   Fort Wayne  IN        376   63       59    1:44:05.7   10:25/M             

Overall Male Open Winners

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Jon Champion                      Fort Wayne  IN        398   34        1    1:03:56.0    6:24/M             
       2    Grant Stieglitz                   Fort Wayne  IN        381   25        2    1:05:07.4    6:31/M             
       3    Ed Reinhard                       Poneto  IN            371   52        3    1:09:30.5    6:57/M             

Overall Male Masters Winners

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Rick Grieze                       Fort Wayne  IN        348   47        4    1:09:40.5    6:58/M             
       2    Gary Schmunk                      Antwerp  OH           374   55        5    1:10:17.0    7:02/M             
       3    Roger Kingsbery                   Fort Wayne  IN        355   61        8    1:11:39.2    7:10/M             

Male 19 and under

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Trey Williams                     Ossian  IN            387   19       23    1:22:22.8    8:14/M             

Male 25 to 29

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Ryan Detzner                      Fort Wayne  IN        389   25       17    1:16:56.7    7:42/M             

Male 30 to 34

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Matt Bertsch                      Bluffton  IN          332   34       12    1:15:19.6    7:32/M             
       2    Nick Bertsch                      Decatur  IN           333   30       32    1:30:10.7    9:01/M             

Male 35 to 39

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    William Landgraf                  Fort Wayne  IN        392   39        7    1:11:16.7    7:08/M             
       2    William Langin                    Fort Wayne  IN        358   35       22    1:21:32.4    8:09/M             
       3    Jason Bender                      Roanoke  IN           329   35       29    1:27:24.8    8:44/M             
       4    Jerriah Miller                    Fort Wayne  IN        365   35       34    1:30:59.1    9:06/M             
       5    Todd Werling                      Fort Wayne  IN        385   37       44    1:35:20.2    9:32/M             

Male 40 to 44

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Todd Findley                      Fort Wayne  IN        394   40        9    1:12:10.5    7:13/M             
       2    Matt Scott                        Warsaw  IN            375   41       13    1:15:20.5    7:32/M             
       3    Brad Stoffer                      Fort Wayne  IN        382   40       18    1:16:59.6    7:42/M             
       4    Mike Burch                        Ossian  IN            388   43       50    1:39:57.5   10:00/M             
       5    John McGauley                     Fort Wayne  IN        363   42       63    1:49:37.7   10:58/M             

Male 45 to 49

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Randy Moeller                     Fort Wayne  IN        366   49       20    1:18:19.4    7:50/M             
       2    Rob Williams                      Ossian  IN            386   45       24    1:22:22.9    8:14/M             
       3    Mike Wemhoff                      Fort Wayne  IN        396   49       26    1:25:00.6    8:30/M             

Male 50 to 54

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Chuck Brown                       Bluffton  IN          399   54       10    1:13:50.9    7:23/M             
       2    John Heim                         Fort Wayne  IN        349   52       25    1:24:26.6    8:27/M             
       3    jeffery Dearinger                 Fort Wayne  IN        343   54       33    1:30:27.5    9:03/M             
       4    Rick Knuth                        Fort Wayne  IN        397   52       37    1:32:11.6    9:13/M             

Male 55 to 59

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Len Piropato                      Fort Wayne  IN        370   56       14    1:15:33.4    7:33/M             
       2    John David McPherson              Fort Wayne  IN        364   57       55    1:41:41.0   10:10/M             
       3    Dan Bossard                       Monroeville  IN       334   59       66    1:51:28.4   11:09/M             
       4    Ray Paxson                        Markle  IN            400   56       68    1:54:00.0   11:24/M             

Male 60 to 64

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Rich Stephenson                   Monroeville  IN       380   63       64    1:49:49.6   10:59/M             
       2    Robert Lawson                     Fort Wayne  IN        359   63       69    2:04:07.6   12:25/M             

Male 65 and over

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Ray Casiano                       New Haven  IN         339   67       21    1:18:35.7    7:52/M             
       2    Don Lindley                       Fort Wayne  IN        393   66       65    1:49:59.5   11:00/M             

Half-Marathon

Overall Female Open Winners

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Denise Conrad                     Decatur  IN            21   49       17    1:29:24.4    6:49/M             
       2    Liane Falk                        Huntington  IN         27   25       19    1:33:10.9    7:07/M             
       3    Karen Killian                     Bryan  OH              36   25       20    1:34:38.5    7:13/M             
       4    Paula Henry                       Markle  IN             87   41       21    1:36:57.5    7:24/M             
       5    Stephanie Breeding                Roanoke  IN            98   27       28    1:40:04.0    7:38/M             

Overall Female Masters Winners

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Tracy Brooks                      Fort Wayne  IN         15   41       29    1:40:33.9    7:41/M             
       2    Julie Dinger                      Leo  IN                23   45       33    1:42:19.2    7:49/M             
       3    Angie Lockwood                    Bluffton  IN           76   40       36    1:43:28.8    7:54/M             
       4    Sheryle Braaten                   Hoagland  IN           13   50       37    1:43:38.8    7:55/M             
       5    Linda Keuneke                     Fort Wayne  IN         35   46       40    1:46:18.5    8:07/M             

Female 20 to 24

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Joy Nix                           Fort Wayne  IN         50   23       99    2:46:08.0   12:41/M             

Female 25 to 29

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Lindsay Bowsher                   Fort Wayne  IN         86   27       48    1:48:40.9    8:18/M             
       2    Hannah Arthur                     Fort Wayne  IN          4   25       51    1:49:45.5    8:23/M             
       3    Kristin Swinehart                 Indianapolis  IN       67   27       60    1:52:52.2    8:37/M             
       4    Natasha Beebe                     Albany  IN             93   28       82    2:10:44.8    9:59/M             
       5    Sara Neher                        Fort Wayne  IN         48   29       89    2:24:23.7   11:01/M             

Female 30 to 34

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Megan Yoder                       Fort Wayne  IN         72   30       50    1:49:37.5    8:22/M             
       2    Beth Peters                       Fort Wayne  IN         54   30       90    2:24:24.4   11:01/M             

Female 35 to 39

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Sara Bauer                        New Haven  IN           7   36       38    1:44:15.3    7:57/M             
       2    Dawn Schuller                     New Haven  IN          94   35       44    1:47:10.4    8:11/M             
       3    Carmen McGee                      Fort Wayne  IN         44   39       46    1:47:41.8    8:13/M             
       4    Christina McArdle                 Fort Wayne  IN         42   36       75    2:03:11.0    9:24/M             
       5    Holly Morrison                    Jonesboro  IN          46   38       84    2:13:22.5   10:11/M             

Female 40 to 44

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Staci Beiswanger                  South Whitley  IN       9   44       70    1:58:15.2    9:02/M             
       2    Beth Keim                         South Whitley  IN      34   44       71    1:58:15.5    9:02/M             
       3    anita lehman                      Decatur  IN            37   44       85    2:15:54.0   10:22/M             
       4    Kathy Parisi                      Fort Wayne  IN         53   44       98    2:40:07.1   12:13/M             

Female 45 to 49

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Linda Anderson                    Fort Wayne  IN          3   49       42    1:46:50.8    8:09/M             
       2    Amy Hile                          Fort Wayne  IN         32   45       58    1:52:34.1    8:36/M             
       3    Connie Gordon                     Churubusco  IN         29   47       62    1:54:38.6    8:45/M             
       4    Teri Huffman                      Bluffton  IN           96   48       79    2:04:34.2    9:31/M             
       5    Ellen McKinley                    Fort Wayne  IN         45   47       81    2:08:25.2    9:48/M             
       6    Marilyn Bradford                  Warren  IN             14   48       83    2:11:38.7   10:03/M             
       7    Diane Leone                       Fort Wayne  IN         39   45       93    2:27:54.5   11:17/M             
       8    Michele Kadenko-Monirian          Fort Wayne  IN         24   46       96    2:39:44.4   12:12/M             
       9    Cathy Strack                      Fort Wayne  IN         64   48      102    3:17:35.7   15:05/M             

Female 50 to 54

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Kristin Rajca                     Muncie  IN             56   54       41    1:46:21.5    8:07/M             
       2    Judy Tillapaugh                   Fort Wayne  IN         91   51       68    1:57:53.1    9:00/M             
       3    Cathy Toupin                      Auburn  IN             69   52       78    2:03:45.6    9:27/M             
       4    Jill Clontz                       Bluffton  IN           20   50       86    2:18:13.0   10:33/M             
       5    Christy Gripp                     Fort Wayne  IN         30   53       94    2:36:17.7   11:56/M             

Female 55 to 59

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Jenni Etzler                      Fort Wayne  IN         26   59      101    2:52:01.4   13:08/M             

Overall Male Open Winners

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    James Kennedy                     Fort Wayne  IN         95   33        1    1:08:14.5    5:13/M             
       2    Justin Kowalski                   Mishawaka  IN          84   25        2    1:10:45.7    5:24/M             
       3    Justin Gillette                   Goshen  IN             77   27        3    1:11:30.3    5:27/M             
       4    Josh Maple                        Fort Wayne  IN         80   34        4    1:14:23.9    5:41/M             
       5    Wes Kuhn                          Fort Wayne  IN         78   24        5    1:14:48.8    5:43/M             

Overall Male Masters Winners

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Manuel Martinez                   Fort Wayne  IN         41   47        7    1:17:57.6    5:57/M             
       2    Ward Moya                         Fort Wayne  IN         83   47        9    1:25:28.7    6:31/M             
       3    Jeff Steinberg                    Fort Wayne  IN         61   49       12    1:27:09.7    6:39/M             
       4    John Rajca                        Muncie  IN             55   51       13    1:27:46.3    6:42/M             
       5    jim stockman                      Fort Wayne  IN         62   45       15    1:28:49.5    6:47/M             

Male 19 and under

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Jordan Parisi                     Fort Wayne  IN         52   17       97    2:40:06.8   12:13/M             

Male 20 to 24

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Silas Norris                      Avilla  IN             99   24        8    1:24:40.2    6:28/M             
       2    Trent Diller                      Leo  IN                28   24       27    1:39:10.7    7:34/M             

Male 25 to 29

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Michael Estleman                  Fort Wayne  IN         25   26       14    1:28:11.7    6:44/M             
       2    Tyler Smith                       Fort Wayne  IN         60   26       23    1:37:51.8    7:28/M             
       3    Matt Loshe                        Fort Wayne  IN         40   29       24    1:37:56.5    7:29/M             
       4    Matthew Brubaker II               Uniondale  IN          16   28       57    1:51:28.6    8:31/M             

Male 30 to 34

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Nick Sloffer                      Fort Wayne  IN         81   32       10    1:25:55.4    6:34/M             
       2    Jeremy Boardman                   Somerset  IN           11   34       26    1:39:07.1    7:34/M             
       3    Ben Swinehart                     Indianapolis  IN       66   31       77    2:03:15.7    9:25/M             
       4    Justin Wall                       Huntington  IN         70   33       92    2:27:12.7   11:14/M             

Male 35 to 39

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Jason Newport                     Eaton  OH              49   39        6    1:16:37.8    5:51/M             
       2    Brad Thomas                       Fort Wayne  IN         68   35       11    1:26:45.4    6:37/M             
       3    Jason House                       Ossian  IN             33   37       22    1:37:13.4    7:25/M             
       4    Chris Adang                       Ann Arbor  MI          92   35       25    1:38:40.3    7:32/M             
       5    Todd Sullivan                     Fort Wayne  IN        101   36       45    1:47:36.3    8:13/M             
       6    Harry Anderson                    Bluffton  IN            2   38       52    1:50:21.6    8:25/M             
       7    Jeremy Boarman                    Carmel  IN             12   38       53    1:50:21.8    8:25/M             
       8    Kirk Morrison                     Jonesboro  IN          47   39       56    1:51:09.1    8:29/M             
       9    Tony Harrell                      Huntington  IN        103   38       63    1:55:19.9    8:48/M             
      10    Matt Byrd                         Fort Wayne  IN        100   35       67    1:57:09.2    8:57/M             
      11    Andrew Thomas                     Van Wert  OH           88   36       73    2:00:25.7    9:12/M             
      12    John McArdle                      Fort Wayne  IN         43   37       76    2:03:12.4    9:24/M             

Male 40 to 44

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    John Christensen                  Fort Wayne  IN         19   41       35    1:43:13.6    7:53/M             
       2    Ian Stoppenhagen                  Ossian  IN             82   40       43    1:46:56.2    8:10/M             
       3    Brad Heyneman                     Fort Wayne  IN        104   41       55    1:50:50.6    8:28/M             

Male 45 to 49

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Mark Beals                        Fort Wayne  IN          8   48       18    1:33:06.2    7:06/M             
       2    Lawrence Kuznar                   Albion  IN             90   47       31    1:41:08.9    7:43/M             
       3    Kevin Kurtz                       Fort Wayne  IN         79   46       34    1:43:12.9    7:53/M             
       4    Stephen Sims                      Fort Wayne  IN         58   45       49    1:48:50.5    8:18/M             
       5    Derrick Smith                     Fort Wayne  IN         59   49       61    1:54:10.6    8:43/M             
       6    jeff bailey                       Portland  IN            6   46       65    1:56:43.0    8:55/M             
       7    Greg Wehling                      Fort Wayne  IN         71   47       66    1:56:48.1    8:55/M             
       8    Jack Buck                         Fort Wayne  IN         17   49       69    1:58:00.5    9:00/M             
       9    Anthony Lehman                    Dayton  OH             38   48       80    2:06:23.6    9:39/M             

Male 50 to 54

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Dan Meyer                         Huntington  IN         89   50       16    1:28:49.6    6:47/M             
       2    Terry Diller                      Fort Wayne  IN         74   52       30    1:40:45.8    7:41/M             
       3    Pat Beuchel                       Fort Wayne  IN         10   51       32    1:41:55.6    7:47/M             
       4    Charlie Schortgen                 Churubusco  IN         57   51       39    1:45:47.2    8:05/M             
       5    Craig Bobay                       Fort Wayne  IN         73   53       47    1:48:32.8    8:17/M             
       6    Jim Bushey                        Fort Wayne  IN         85   52       59    1:52:45.5    8:36/M             
       7    Joseph Astroski                   Fort Wayne  IN          5   53       74    2:01:02.2    9:14/M             
       8    Sonny Strack                      Fort Wayne  IN         65   52       87    2:22:32.5   10:53/M             

Male 55 to 59

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Rob Storer                        Montpelier  IN         97   55       72    1:59:41.9    9:08/M             
       2    Michael Yann                      Fort Wayne  IN        102   58       91    2:25:33.8   11:07/M             
       3    Dana Budd                         Churubusco  IN         18   56       95    2:38:07.2   12:04/M             
       4    Steve Gripp                       Fort Wayne  IN         31   57      100    2:47:45.6   12:48/M             

Male 60 to 64

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Dave Reichwage                    Fort Wayne  IN         75   64       54    1:50:24.0    8:26/M             
       2    Rick Storer                       Fort Wayne  IN         63   60       64    1:55:49.3    8:50/M             

Male 65 and over

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Allen Albert                      Fort Wayne  IN          1   66       88    2:23:08.9   10:56/M             

View Race Results