2007 Parlor City Trot Half Marathon

Age Group Results

September 22, 2007


Results By PC RACES, LLC

Half-Marathon

Overall Female Open Winners

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Melissa Gillette        Niles  MI           24       16      1:24:09    6:25/M
       2    Kathy Demeritt          Harlan  IN          29       20      1:28:03    6:43/M
       3    Laurissa Dalrymple      Bluffton  IN        24       26      1:31:09    6:57/M
       4    Rebecca Zgunda          Muncie  IN          38       37      1:35:30    7:17/M
       5    Stephanie Breeding      Roanoke  IN         24       50      1:38:25    7:31/M
       6    Jessica Ryan            Fort Wayne  IN      22       57      1:41:37    7:45/M

Overall Female 40 & Over Winners

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Denise Conrad           Decatur  IN         46       40      1:35:46    7:19/M
       2    Sherin Christopher      Fort Wayne  IN      40       51      1:39:03    7:34/M
       3    Cindy McGovern          Fort Wayne  IN      42       71      1:45:07    8:01/M

Female 24 and under

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Kristin Storer          Fort Wayne  IN      24       62      1:43:17    7:53/M
       2    Kathryn Sullivan        Fort Wayne  IN      23       87      1:47:02    8:10/M
       3    Ashley Dick             Elmhurst  IL        19      112      1:53:10    8:38/M
       4    Sarah Cook              Fort Wayne  IN      22      123      1:55:48    8:50/M
       5    Carissa Keith           Churubusco  IN      21      130      1:57:37    8:59/M
       6    Whitney Sweatt          West Terre Haute  I 20      229      2:57:02   13:31/M

Female 25 to 29

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Kelli S Heath           Auburn  IN          29       68      1:44:20    7:58/M
       2    Heather Bell            Anderson  IN        29      114      1:53:46    8:41/M
       3    Teri L Fields           Columbia City  IN   29      135      1:58:19    9:02/M
       4    Jennifer Cordray        Columbia City  IN   29      189      2:13:16   10:10/M
       5    Michaela Null           Fort Wayne  IN      27      227      2:40:48   12:16/M

Female 30 to 34

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Rebecca Hollenbaugh     South Whitley  IN   33      116      1:54:34    8:45/M
       2    Amy Mechling            Indianapolis  IN    33      127      1:56:48    8:55/M
       3    Jenny Maldonado         Fort Wayne  IN      31      167      2:06:02    9:37/M
       4    Brandi Wallace          Fort Wayne  IN      30      212      2:20:04   10:42/M
       5    Heather Srncik          Fishers  IN         33      217      2:23:54   10:59/M
       6    Jennie Williams         Fishers  IN         32      218      2:23:55   10:59/M

Female 35 to 39

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Angie Lockwood          Bluffton  IN        37       82      1:46:35    8:08/M
       2    Amy Archbold            Fort Wayne  IN      35       91      1:47:51    8:14/M
       3    Andrea Kropf            Roanoke  IN         35       96      1:49:39    8:22/M
       4    Traci Barsantee         Fort Wayne  IN      36       98      1:50:02    8:24/M
       5    Katrina Loucks          Fort Wayne  IN      36      141      1:59:38    9:08/M
       6    Tina Briars             Fort Wayne  IN      38      160      2:04:48    9:32/M
       7    Danielle Sullivan       Fort Wayne  IN      35      165      2:05:54    9:37/M
       8    Karen Gillie            Fort Wayne  IN      36      168      2:06:07    9:38/M
       9    Beth Emrich             Huntertown  IN      39      207      2:19:07   10:37/M
      10    Jennifer Savage         Warsaw  IN          36      210      2:19:26   10:39/M

Female 40 to 44

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Beth Keim               South Whitley  IN   41      117      1:54:36    8:45/M
       2    Staci Beiswanger        South Whitley  IN   41      118      1:54:37    8:45/M
       3    Denise Harter           Fort Wayne  IN      42      129      1:57:06    8:56/M
       4    Amy Hile                Fort Wayne  IN      42      149      2:01:29    9:16/M
       5    Cindy Imel              Ossian  IN          44      186      2:12:00   10:05/M
       6    Heather Vanden Top      Yoder  IN           43      195      2:15:15   10:19/M
       7    Mary Lu Anthony         Elida  OH           42      198      2:16:34   10:25/M
       8    Sandy Briner            Fort Wayne  IN      42      208      2:19:09   10:37/M

Female 45 to 49

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Karen Kosberg           Fort Wayne  IN      45       72      1:45:28    8:03/M
       2    Dawn Mabry              Fort Wayne  IN      48       90      1:47:48    8:14/M
       3    Dorthea Ruhl            Angola  IN          48      109      1:52:55    8:37/M
       4    Sheryle Braaten         Hoagland  IN        47      110      1:52:58    8:37/M
       5    Rene Waterson           Columbia City  IN   48      113      1:53:12    8:38/M
       6    Cathy Myers             Fort Wayne  IN      47      122      1:55:46    8:50/M
       7    Connie Gordon           Churubusco  IN      45      146      2:00:23    9:11/M
       8    Kim Larsen              Fort Wayne  IN      46      154      2:03:10    9:24/M
       9    Julianne Houser         Fort Wayne  IN      48      157      2:04:14    9:29/M
      10    Marty Wisler-Swenson    Chicago  IL         45      177      2:09:05    9:51/M
      11    Barbara Price           Huntertown  IN      48      179      2:09:15    9:52/M
      12    Marilyn S Bradford      Warren  IN          45      181      2:09:49    9:55/M
      13    Susan Link              Auburn  IN          48      187      2:12:43   10:08/M
      14    Paula McEachern         Leo  IN             47      192      2:14:01   10:14/M
      15    Judy Tillapaugh         Fort Wayne  IN      48      200      2:16:37   10:26/M
      16    Jill M Clontz           Bluffton  IN        47      201      2:17:24   10:29/M
      17    Christine Fairchild     Albion  IN          45      204      2:18:33   10:35/M
      18    Holly Wittbrodt         Bluffton  IN        48      211      2:19:30   10:39/M
      19    Denise Hall             Anderson  IN        47      213      2:20:10   10:42/M
      20    Ellen McKinley          Fort Wayne  IN      45      214      2:21:52   10:50/M
      21    Andrea Wolf             Fort Wayne  IN      49      228      2:51:21   13:05/M
      22    Betty Greider           Fort Wayne  IN      46      231      3:01:05   13:49/M

Female 50 to 54

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Kristin Rajca           Muncie  IN          51       89      1:47:29    8:12/M
       2    Terri Gross             Fort Wayne  IN      52      145      2:00:10    9:10/M
       3    Jenny Sanders           Fort Wayne  IN      52      176      2:09:01    9:51/M
       4    Cheri Bearman           Hoagland  IN        50      185      2:11:51   10:04/M
       5    Susan Sims              Fort Wayne  IN      50      223      2:29:28   11:25/M

Female 55 and over

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Barb Scrogham           Fort Wayne  IN      61      191      2:13:50   10:13/M
       2    Carla Doles             Harlan  IN          55      221      2:27:55   11:17/M

Overall Male Open Winners

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Fernando Cabada         Fresno  CA          25        1      1:06:47    5:06/M
       2    James Kennedy           Warsaw  IN          30        2      1:08:33    5:14/M
       3    Casey Shafer            Bluffton  IN        27        3      1:14:35    5:42/M
       4    Jeff Nidlinger          Fort Wayne  IN      27        4      1:15:06    5:44/M
       5    Jason Newport           Eaton  OH           36        5      1:16:00    5:48/M
       6    Michel Jennys           Winona Lake  IN     20        6      1:16:29    5:50/M

Overall Male 40 & Over Winners

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Chuck Deford            Fort Wayne  IN      48        7      1:17:17    5:54/M
       2    Ron Sharp               Fort Wayne  IN      41       10      1:19:37    6:05/M
       3    Manuel Martinez         Fort Wayne  IN      44       13      1:20:29    6:09/M

Men 19 & Under

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Sam Edwards             Fort Wayne  IN      11      147      2:00:38    9:13/M
       2    Jordan Dulaney          Muncie  IN          16      151      2:02:58    9:23/M
       3    Caleb Smith             Muncie  IN          15      155      2:03:31    9:26/M
       4    Kyle Mosier             Muncie  IN          16      171      2:06:54    9:41/M
       5    Derek Bevans            Yorktown  IN        15      172      2:07:17    9:43/M
       6    Seth Edwards            Yorktown  IN        14      173      2:08:14    9:47/M
       7    Caleb Dunn              Yorktown  IN        18      183      2:11:12   10:01/M
       8    Chase Edwards           Yorktown  IN        14      190      2:13:28   10:11/M
       9    Austin Dent             Yorktown  IN        15      220      2:25:48   11:08/M

Male 20 to 24

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Justin Gillette         Niles  MI           24       12      1:20:27    6:08/M
       2    Peter Ryan              Fort Wayne  IN      23       17      1:27:13    6:39/M
       3    Dashon Smith            Fort Wayne  IN      21       22      1:30:16    6:53/M
       4    Grant Stieglitz         Fort Wayne  IN      22       25      1:30:59    6:57/M
       5    Josh McGuire            Elkhart  IN         21       31      1:32:16    7:03/M
       6    Dan Persinger           Marion  IN          21       84      1:46:44    8:09/M
       7    Derek Gordon            Churubusco  IN      22       88      1:47:18    8:11/M
       8    Wesley Readinger        West Terre Haute  I 21      138      1:58:47    9:04/M
       9    Corey Sweatt            West Terre Haute  I 22      230      2:57:07   13:31/M

Men 25 to 29

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Rick Hammer             North Manchester  I 27        8      1:18:55    6:01/M
       2    Jon Nidlinger           Fort Wayne  IN      27        9      1:19:13    6:03/M
       3    Edward Fisk             Fort Wayne  IN      28       18      1:27:25    6:40/M
       4    Lance Kent              Minier  IL          29       65      1:43:58    7:56/M
       5    Kyle Elsworth           Fort Wayne  IN      28       69      1:44:35    7:59/M
       6    Nathan Studebaker       Fishers  IN         28       80      1:46:25    8:07/M
       7    Phil Johnson            Fort Wayne  IN      29      178      2:09:06    9:51/M

Men 30 to 34

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Bernie Zoll             Bluffton  IN        32       11      1:19:50    6:06/M
       2    Rod Obergon             Pierceton  IN       33       19      1:27:58    6:43/M
       3    Aaron Demeritt          Harlan  IN          30       23      1:30:44    6:56/M
       4    Brad A Thomas           Fort Wayne  IN      32       24      1:30:48    6:56/M
       5    Jon Champion            Fishers  IN         31       28      1:31:26    6:59/M
       6    Dameon Rinehold         Fort Wayne  IN      32       29      1:32:11    7:02/M
       7    Matt Carney             Fort Wayne  IN      33       32      1:32:45    7:05/M
       8    Malcom Jones            Roanoke  IN         32       42      1:36:29    7:22/M
       9    Chris Dunmire           Fort Wayne  IN      33       75      1:45:54    8:05/M
      10    Jason Clagg             Fort Wayne  IN      30      103      1:50:38    8:27/M
      11    Corey Williams          Fishers  IN         34      174      2:08:19    9:48/M
      12    Traever Weiland         Leo  IN             31      180      2:09:18    9:52/M
      13    Steve Liskey            Fort Wayne  IN      32      194      2:14:28   10:16/M
      14    David Emrich            Mc Cordsville  IN   31      206      2:19:06   10:37/M

Men 35 to 39

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Dave Devoe              Bluffton  IN        39       14      1:21:30    6:13/M
       2    Matt Scott              Warsaw  IN          38       35      1:34:44    7:14/M
       3    Anthony Juliano         Fort Wayne  IN      38       39      1:35:45    7:19/M
       4    Matthew Merkel          Muncie  IN          35       48      1:37:42    7:27/M
       5    Paul McIntosh           Fort Wayne  IN      39       52      1:39:51    7:37/M
       6    Lars Kuelling           Fort Wayne  IN      36       55      1:40:45    7:41/M
       7    Jeff Shoemaker          Fort Wayne  IN      38       60      1:42:04    7:47/M
       8    Trent Prough            Markle  IN          36       67      1:44:05    7:57/M
       9    Troy McArthy            Huntertown  IN      38       78      1:46:22    8:07/M
      10    Krishna Balla           Warsaw  IN          37       92      1:47:57    8:14/M
      11    Ian Stoppenhagen        Ossian  IN          37       93      1:48:05    8:15/M
      12    Jared Newhard           Fort Wayne  IN      35       97      1:50:00    8:24/M
      13    Sam Gillie              Fort Wayne  IN      37      125      1:55:53    8:51/M
      14    Shannon Branscomb       Fort Wayne  IN      36      140      1:59:30    9:07/M
      15    Tony Harrell            Huntington  IN      35      170      2:06:53    9:41/M

Men 40 to 44

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Ward Moya               Fort Wayne  IN      44       33      1:33:13    7:07/M
       2    Doug Anthony            Elida  OH           43       41      1:36:06    7:20/M
       3    David Grasso            Albany  IN          43       47      1:37:40    7:27/M
       4    Tony Yoakum             Fort Wayne  IN      40       63      1:43:19    7:53/M
       5    Tim Prough              Bluffton  IN        42       66      1:44:03    7:57/M
       6    John McShare            Portland  IN        41       70      1:45:06    8:01/M
       7    Scott McCauley          Fort Wayne  IN      43       85      1:46:50    8:09/M
       8    Stephen Sims            Fort Wayne  IN      43       95      1:48:47    8:18/M
       9    Art Mandelbaum          Fort Wayne  IN      43      107      1:51:30    8:31/M
      10    Thomas Pintar           Fort Wayne  IN      41      119      1:54:51    8:46/M
      11    Tom Wuest               Fort Wayne  IN      43      120      1:55:31    8:49/M
      12    Dana Sawyer             Indianapolis  IN    41      133      1:58:05    9:01/M
      13    Wes Kohler              Ossian  IN          41      134      1:58:09    9:01/M
      14    Matthew Akins           Muncie  IN          41      136      1:58:23    9:02/M
      15    Jeff Skiver             Fort Wayne  IN      40      148      2:00:51    9:14/M
      16    Marvin Eady Jr          Fort Wayne  IN      44      153      2:03:00    9:23/M
      17    Jeff Bailey             Portland  IN        43      156      2:03:38    9:26/M
      18    Mike Vitali             Indianapolis  IN    41      158      2:04:23    9:30/M
      19    Joel Harter             Fort Wayne  IN      44      161      2:04:52    9:32/M
      20    Walter Evans            Mooreland  IN       42      166      2:05:55    9:37/M
      21    David Craker            Fort Wayne  IN      42      169      2:06:08    9:38/M
      22    Thomas G Vanden Top     Yoder  IN           41      196      2:15:16   10:20/M

Men 45 to 49

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Tim Hughes              Huntington  IN      49       21      1:28:21    6:45/M
       2    John Rajca              Muncie  IN          48       27      1:31:25    6:59/M
       3    Mike Slaubaugh          Fort Wayne  IN      47       34      1:34:14    7:12/M
       4    Neil Clark              Granger  IN         48       36      1:35:22    7:17/M
       5    Terry Diller            Fort Wayne  IN      49       43      1:36:40    7:23/M
       6    Scott Reiling           Fort Wayne  IN      45       44      1:36:58    7:24/M
       7    Jeff Steinberg          Fort Wayne  IN      46       45      1:37:14    7:25/M
       8    Mike Hall               Anderson  IN        48       46      1:37:25    7:26/M
       9    David Roehling          Harlan  IN          49       59      1:42:03    7:47/M
      10    Charlie Schortgen       Churubusco  IN      49       73      1:45:37    8:04/M
      11    Joe Saalfrank           New Haven  IN       45       74      1:45:47    8:05/M
      12    David Edsall            Fort Wayne  IN      49       76      1:46:14    8:07/M
      13    Dan Cummiskey           Fort Wayne  IN      46       79      1:46:24    8:07/M
      14    Richard Taylor          Fort Wayne  IN      49       83      1:46:36    8:08/M
      15    Mark Weight             Warren  IN          47       86      1:46:52    8:09/M
      16    David Swenson           New Haven  IN       45      100      1:50:22    8:25/M
      17    Gary Brooks             Fort Wayne  IN      45      105      1:51:14    8:29/M
      18    Robert Cook             Fort Wayne  IN      49      121      1:55:45    8:50/M
      19    James Desimone          Fort Wayne  IN      49      124      1:55:51    8:51/M
      20    Charles Schreiber       Fort Wayne  IN      49      126      1:56:46    8:55/M
      21    Timothy Poole           Portland  IN        48      128      1:56:51    8:55/M
      22    Darryl Cargo            Fort Wayne  IN      45      132      1:58:01    9:01/M
      23    David M Graney          Fort Wayne  IN      48      142      1:59:42    9:08/M
      24    Tom Beal                Ossian  IN          48      164      2:05:42    9:36/M
      25    Jeff Mosier             Muncie  IN          48      209      2:19:14   10:38/M
      26    Scott Cook              Leo  IN             45      215      2:22:11   10:51/M
      27    Gary Gordon             Churubusco  IN      45      216      2:23:09   10:56/M

Men 50 to 54

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Doug Sundling           Bluffton  IN        52       15      1:23:48    6:24/M
       2    Michael Shelton         Alexandria  IN      51       30      1:32:15    7:03/M
       3    Chuck Brown             Bluffton  IN        51       38      1:35:37    7:18/M
       4    Gary Schmunk            Antwerp  OH         52       49      1:38:07    7:29/M
       5    James McKinnon          Waterloo  IN        51       53      1:39:59    7:38/M
       6    Jerry Steinhoff         Fort Wayne  IN      53       54      1:40:34    7:41/M
       7    Allen Whittington       Van Wert  OH        52       58      1:42:02    7:47/M
       8    James Braun             Fort Wayne  IN      51       61      1:43:15    7:53/M
       9    Thomas J Felts          Fort Wayne  IN      53       77      1:46:19    8:07/M
      10    Chris Croy              Fort Wayne  IN      50       81      1:46:32    8:08/M
      11    Mike Cox                Spencerville  IN    53       94      1:48:29    8:17/M
      12    Kevin Croy              Fort Wayne  IN      50       99      1:50:06    8:24/M
      13    Joe Patterson           Fort Wayne  IN      53      102      1:50:29    8:26/M
      14    Eric Easterday          Spencerville  IN    51      104      1:50:45    8:27/M
      15    Doug Ulmer              Leo  IN             52      106      1:51:23    8:30/M
      16    Craig Bobay             Fort Wayne  IN      51      111      1:53:05    8:38/M
      17    Jay Fawver              Fort Wayne  IN      51      115      1:54:20    8:44/M
      18    Dennis Klopfenstein     New Haven  IN       50      137      1:58:33    9:03/M
      19    Timothy Ryan            Fort Wayne  IN      52      143      1:59:43    9:08/M
      20    Kerry Blanchette        Fort Wayne  IN      54      144      1:59:51    9:09/M
      21    Terry Anderson          Fort Wayne  IN      54      152      2:02:59    9:23/M
      22    Brad Camp               North Manchester  I 53      159      2:04:26    9:30/M
      23    Tim Chamberlain         Columbia City  IN   53      175      2:08:32    9:49/M
      24    Thomas Johnson          Fort Wayne  IN      53      193      2:14:02   10:14/M
      25    Chuck Zumbrun           Churubusco  IN      50      197      2:16:16   10:24/M
      26    Ray Paxson              Bluffton  IN        53      203      2:18:19   10:34/M
      27    Dana Budd               Fort Wayne  IN      53      205      2:18:56   10:36/M
      28    John Lantz              Avilla  IN          53      226      2:35:47   11:54/M

Men 55 to 59

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Phil Winkler            Fort Wayne  IN      55       56      1:41:08    7:43/M
       2    Ken Long                Fort Wayne  IN      57       64      1:43:27    7:54/M
       3    Steve Anthony           Ohio City  OH       55      101      1:50:27    8:26/M
       4    Jim Pickett             Fort Wayne  IN      58      108      1:51:59    8:33/M
       5    Dennis Braun            Fort Wayne  IN      55      131      1:57:58    9:00/M
       6    Rick Storer             Fort Wayne  IN      57      139      1:58:48    9:04/M
       7    Keith Paxson            Poneto  IN          56      163      2:05:24    9:34/M
       8    Aern Keinanker          Fort Wayne  IN      59      182      2:10:43    9:59/M
       9    David Young             Fort Wayne  IN      58      199      2:16:36   10:26/M
      10    John Feiertag           Fort Wayne  IN      59      224      2:29:50   11:26/M
      11    Steven Greider          Fort Wayne  IN      58      232      3:01:09   13:50/M

Men 60 to 64

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Rich Stephenson         Monroeville  IN     60      188      2:12:47   10:08/M
       2    Max L Irick             Louisville  KY      60      202      2:18:07   10:33/M

Male 65 and over

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    John Norris             Amboy  IN           69      150      2:02:18    9:20/M
       2    David E Boylan          Fort Wayne  IN      65      162      2:04:58    9:32/M
       3    Bud Stiffler            Anderson  IN        69      184      2:11:38   10:03/M
       4    Fred Ross Jr            Warsaw  IN          66      219      2:24:47   11:03/M
       5    Noel Hupp               Fort Wayne  IN      68      222      2:27:56   11:18/M
       6    Gary Miller             Noblesville  IN     69      225      2:32:29   11:38/M
       7    Lex Dormire             Uniondale  IN       78      233      4:06:10   18:47/M

View Race Results