Norwell Elementary CC Invitational

September 13, 2012


Results by eRunner Timing and Results

Overall Finish List - Boys

3rd Grade Boys


 O'all   Adj
 Place  Place Bib No Name                   Team                                    Time    Pace   Grade

    1      1     95  Gregory Miller        Flint Springs                            7:18.4  7:18/M    3 
    2  (< 5)    140  Race Anderson         South Adams                              7:29.3  7:29/M    3 
    3      2    164  Bo Morgan             Norwell                                  7:38.4  7:38/M    3 
    4      3    197  Eli Johnson           Norwell                                  7:39.2  7:39/M    3 
    5  (< 5)      8  Ashton Hosler         Roanoke                                  7:44.8  7:44/M    3 
    6  (< 5)     10  Gavin Byerly          Roanoke                                  7:45.8  7:45/M    3 
    7      4     89  Jacob Daugherty       Flint Springs                            7:56.2  7:56/M    3 
    8  (< 5)    182  Max Eckert            Lancaster                                8:13.6  8:13/M    2 
    9  (< 5)    194  Corey Huss            Lancaster                                8:29.2  8:29/M    3 
   10      5     92  Tyler Amor            Flint Springs                            8:30.2  8:30/M    3 
   11      6    177  Rhett Xayyachack      Norwell                                  8:35.9  8:35/M    3 
   12      7    198  Carson Hiester        Norwell                                  8:35.9  8:35/M    3 
   13  (< 5)      9  Tyler Melcher         Roanoke                                  8:41.3  8:41/M    3 
   14      8    174  Dalton Sheltz         Norwell                                  8:43.7  8:43/M    3 
   15  (< 5)    193  Parker Stringer       Lancaster                                8:59.4  8:59/M    3 
   16      9     96  Eades Bullock         Flint Springs                            9:14.1  9:14/M    3 
   17  (< 5)    168  Kellen Zimmer         Ossian                                   9:21.4  9:21/M    3 
   18     10    185  Charcori Freeman      Norwell                                  9:24.5  9:24/M    3 
   19     11     93  Jacob Clickner        Flint Springs                            9:38.1  9:38/M    3 
   20     12     97  Austin Oswalt         Flint Springs                            9:52.6  9:52/M    3 
   21     13     90  Alex Kramer           Flint Springs                           10:28.9 10:28/M    3 
   22  (> 7)     94  Carson Kitchen        Flint Springs                           10:32.6 10:32/M    3 
   23  (> 7)     91  Erik Dupree           Flint Springs                           10:48.9 10:48/M    3 



Overall Finish List - Boys

4th Grade Boys


 O'all   Adj
 Place  Place Bib No Name                   Team                                    Time    Pace   Grade

    1      1     21  Alex Gass             Roanoke                                  7:00.9  7:00/M    4 
    2      2     14  Jack Braden           Roanoke                                  7:02.3  7:02/M    4 
    3  (< 5)      7  Luke Ingermann        Eel River                                7:07.3  7:07/M    4 
    4  (< 5)    142  Joseph Von Gunten     South Adams                              7:24.6  7:24/M    4 
    5  (< 5)    187  Evan Zimmer           Lancaster                                7:29.4  7:29/M    4 
    6  (< 5)    190  Brandon Klug          Eel River                                7:31.1  7:31/M    4 
    7      3    120  Jack Doll             Flint Springs                            7:52.5  7:52/M    4 
    8      4     24  Brison Beekley        Roanoke                                  7:58.8  7:58/M    4 
    9  (< 5)    200  Landan Chamberland    Ossian                                   8:24.3  8:24/M    4 
   10  (< 5)      4  Cole Carpenter        Lancaster                                8:26.7  8:26/M    4 
   11      5    118  Garrett Palmer        Flint Springs                            8:28.3  8:28/M    4 
   12  (< 5)    195  Drew Stutzman         South Adams                              8:39.8  8:39/M    4 
   13  (< 5)    176  Krew Bussel           Lancaster                                8:43.1  8:43/M    4 
   14  (< 5)    143  Colby Bullock         South Adams                              8:43.6  8:43/M    4 
   15      6    117  Colin Lloyd-Romey     Flint Springs                            8:49.4  8:49/M    4 
   16      7     15  Noah Dilley           Roanoke                                  8:51.5  8:51/M    4 
   17      8    121  Darion Morin          Flint Springs                            9:02.9  9:02/M    4 
   18      9     18  Jamie Blackstone      Roanoke                                  9:17.4  9:17/M    4 
   19     10    119  Trenton Jackson       Flint Springs                            9:23.3  9:23/M    4 
   20     11    123  Andrew Kiracofe       Flint Springs                            9:41.8  9:41/M    4 
   21     12     17  Tristan Evans         Roanoke                                  9:46.6  9:46/M    4 
   22     13     20  Gabe Keplar           Roanoke                                  9:50.4  9:50/M    4 
   23  (< 5)    183  Samuel Turrin         Ossian                                   9:57.5  9:57/M    4 
   24     14    122  Drew Briggs           Flint Springs                           10:02.8 10:02/M    4 
   25  (> 7)     22  Bryce Thompson        Roanoke                                 10:50.9 10:50/M    4 
   26  (> 7)     19  Kevin Slusher         Roanoke                                 11:42.6 11:42/M    4 



Overall Finish List - Boys

5th Grade Boys


 O'all   Adj
 Place  Place Bib No Name                   Team                                    Time    Pace   Grade

    1  (< 5)    167  Conner Torson         Ossian                                   6:20.1  6:20/M    5 
    2      1     43  Drake Kropf           Roanoke                                  6:28.3  6:28/M    5 
    3      2    196  Tonner Johnson        Lancaster                                7:11.8  7:11/M    5 
    4  (< 5)    138  Issac Brown           Flint Springs                            7:27.4  7:27/M    5 
    5      3     57  Nate Burns            Roanoke                                  7:30.8  7:30/M    5 
    6  (< 5)    144  Luke Gerber           South Adams                              7:34.4  7:34/M    5 
    7  (< 5)    147  Roberts Kelsey        South Adams                              7:42.1  7:42/M    5 
    8      4     86  Elijah Eckert         Roanoke                                  7:45.8  7:45/M    5 
    9      5     38  Isiah Clampitt        Roanoke                                  7:53.2  7:53/M    5 
   10      6    218  Dallas Topp           Lancaster                                7:57.5  7:57/M    5 
   11      7     29  Riley Swihart         Roanoke                                  8:07.4  8:07/M    5 
   12  (< 5)    166  Luke Stockel          Eel River                                8:19.8  8:19/M    5 
   13  (< 5)    191  Dillon Holder         Ossian                                   8:31.1  8:31/M    5 
   14      8     62  Carter Mertz          Roanoke                                  8:32.0  8:32/M    5 
   15      9     85  Kyle Korbeck-McGinnis Roanoke                                  8:32.4  8:32/M    5 
   16  (< 5)    139  Devin Newcomb         Flint Springs                            8:35.4  8:35/M    5 
   17  (> 7)     81  Drake Goetz           Roanoke                                  8:36.1  8:36/M    5 
   18  (< 5)    145  Trey Lehman           South Adams                              8:37.0  8:37/M    5 
   19     10    192  Ethan Prough          Lancaster                                8:49.8  8:49/M    5 
   20     11    181  Kaden Bussel          Lancaster                                8:52.2  8:52/M    5 
   21  (> 7)     58  Aidan Hosler          Roanoke                                  8:53.2  8:53/M    5 
   22  (> 7)     39  Noah Wiedenhoeft      Roanoke                                  8:54.3  8:54/M    5 
   23     12    184  Charvez Freeman       Lancaster                                9:16.8  9:16/M    5 
   24  (> 7)     65  Kean McCracken        Roanoke                                 17:24.6 17:24/M    5 



Overall Finish List - Boys

6th Grade Boys


 O'all   Adj
 Place  Place Bib No Name                   Team                                    Time    Pace   Grade

    1  (< 5)    170  Drew Hare             Norwell                                  6:56.2  6:56/M    6 

Detail Team Results - Boys

3rd Grade Boys

Norwell    Finish Position -     1

  Team Score (places):  26  Team Score (times):    41:13.2   Average Time: 8:14.6

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    164  Bo Morgan              3        2            2      7:38.4     7:38.4      0:00.0
    2    197  Eli Johnson            3        3            5      7:39.2    15:17.7      0:00.7
    3    177  Rhett Xayyachack       3        6           11      8:35.9    23:53.6      0:57.4
    4    198  Carson Hiester         3        7           18      8:35.9    32:29.5      0:57.4
    5    174  Dalton Sheltz          3        8           26      8:43.7    41:13.2      1:05.2
    6    185  Charcori Freeman       3       10           36      9:24.5    50:37.8      1:46.0

Flint Springs    Finish Position -     2

  Team Score (places):  30  Team Score (times):    42:37.2   Average Time: 8:31.4

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1     95  Gregory Miller         3        1            1      7:18.4     7:18.4      0:00.0
    2     89  Jacob Daugherty        3        4            5      7:56.2    15:14.7      0:37.8
    3     92  Tyler Amor             3        5           10      8:30.2    23:44.9      1:11.8
    4     96  Eades Bullock          3        9           19      9:14.1    32:59.1      1:55.6
    5     93  Jacob Clickner         3       11           30      9:38.1    42:37.2      2:19.6
    6     97  Austin Oswalt          3       12           42      9:52.6    52:29.9      2:34.2
    7     90  Alex Kramer            3       13           55     10:28.9  1:02:58.8      3:10.4
    8     94  Carson Kitchen         3    More Than  7           10:32.6  1:13:31.5      3:14.2
    9     91  Erik Dupree            3    More Than  7           10:48.9  1:24:20.4      3:30.4

Lancaster    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    182  Max Eckert             2    Less Than  5            8:13.6     8:13.6      0:00.0
    2    194  Corey Huss             3    Less Than  5            8:29.2    16:42.8      0:15.6
    3    193  Parker Stringer        3    Less Than  5            8:59.4    25:42.3      0:45.8

Ossian    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    168  Kellen Zimmer          3    Less Than  5            9:21.4     9:21.4      0:00.0

South Adams    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    140  Race Anderson          3    Less Than  5            7:29.3     7:29.3      0:00.0

Roanoke    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1      8  Ashton Hosler          3    Less Than  5            7:44.8     7:44.8      0:00.0
    2     10  Gavin Byerly           3    Less Than  5            7:45.8    15:30.7      0:01.0
    3      9  Tyler Melcher          3    Less Than  5            8:41.3    24:12.1      0:56.4



Detail Team Results - Boys

4th Grade Boys


Roanoke    Finish Position -     1

  Team Score (places):  23  Team Score (times):    40:11.0   Average Time: 8:02.2

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1     21  Alex Gass              4        1            1      7:00.9     7:00.9            
    2     14  Jack Braden            4        2            3      7:02.3    14:03.2            
    3     24  Brison Beekley         4        4            7      7:58.8    22:02.0      0:13.9
    4     15  Noah Dilley            4        7           14      8:51.5    30:53.5      1:06.6
    5     18  Jamie Blackstone       4        9           23      9:17.4    40:11.0      1:32.5
    6     17  Tristan Evans          4       12           35      9:46.6    49:57.6      2:01.7
    7     20  Gabe Keplar            4       13           48      9:50.4    59:48.1      2:05.6
    8     22  Bryce Thompson         4    More Than  7           10:50.9  1:10:39.0      3:06.0
    9     19  Kevin Slusher          4    More Than  7           11:42.6  1:22:21.6      3:57.7

Flint Springs    Finish Position -     2

  Team Score (places):  32  Team Score (times):    43:36.6   Average Time: 8:43.3

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    120  Jack Doll              4        3            3      7:52.5     7:52.5      0:00.0
    2    118  Garrett Palmer         4        5            8      8:28.3    16:20.9      0:35.7
    3    117  Colin Lloyd-Romey      4        6           14      8:49.4    25:10.4      0:56.9
    4    121  Darion Morin           4        8           22      9:02.9    34:13.3      1:10.3
    5    119  Trenton Jackson        4       10           32      9:23.3    43:36.6      1:30.7
    6    123  Andrew Kiracofe        4       11           43      9:41.8    53:18.4      1:49.2
    7    122  Drew Briggs            4       14           57     10:02.8  1:03:21.2      2:10.2

Lancaster    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    187  Evan Zimmer            4    Less Than  5            7:29.4     7:29.4      0:00.0
    2      4  Cole Carpenter         4    Less Than  5            8:26.7    15:56.1      0:57.3
    3    176  Krew Bussel            4    Less Than  5            8:43.1    24:39.3      1:13.6

Ossian    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    200  Landan Chamberland     4    Less Than  5            8:24.3     8:24.3      0:00.0
    2    183  Samuel Turrin          4    Less Than  5            9:57.5    18:21.8      1:33.2

South Adams    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    142  Joseph Von Gunten      4    Less Than  5            7:24.6     7:24.6      0:00.0
    2    195  Drew Stutzman          4    Less Than  5            8:39.8    16:04.4      1:15.2
    3    143  Colby Bullock          4    Less Than  5            8:43.6    24:48.0      1:19.0

Eel River    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1      7  Luke Ingermann         4    Less Than  5            7:07.3     7:07.3      0:00.0
    2    190  Brandon Klug           4    Less Than  5            7:31.1    14:38.5      0:23.8



Detail Team Results - Boys

5th Grade Boys


Roanoke    Finish Position -     1

  Team Score (places):  20  Team Score (times):    37:45.8   Average Time: 7:33.1

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1     43  Drake Kropf            5        1            1      6:28.3     6:28.3      0:00.0
    2     57  Nate Burns             5        3            4      7:30.8    13:59.2      1:02.5
    3     86  Elijah Eckert          5        4            8      7:45.8    21:45.1      1:17.5
    4     38  Isiah Clampitt         5        5           13      7:53.2    29:38.4      1:24.9
    5     29  Riley Swihart          5        7           20      8:07.4    37:45.8      1:39.1
    6     62  Carter Mertz           5        8           28      8:32.0    46:17.9      2:03.7
    7     85  Kyle Korbeck-McGinnis  5        9           37      8:32.4    54:50.3      2:04.0
    8     81  Drake Goetz            5    More Than  7            8:36.1  1:03:26.5      2:07.7
    9     58  Aidan Hosler           5    More Than  7            8:53.2  1:12:19.7      2:24.8
   10     39  Noah Wiedenhoeft       5    More Than  7            8:54.3  1:21:14.0      2:25.9
   11     65  Kean McCracken         5    More Than  7           17:24.6  1:38:38.7     10:56.2

Lancaster    Finish Position -     2

  Team Score (places):  41  Team Score (times):    42:08.3   Average Time: 8:25.6

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    196  Tonner Johnson         5        2            2      7:11.8     7:11.8      0:00.0
    2    218  Dallas Topp            5        6            8      7:57.5    15:09.4      0:45.6
    3    192  Ethan Prough           5       10           18      8:49.8    23:59.2      1:37.9
    4    181  Kaden Bussel           5       11           29      8:52.2    32:51.5      1:40.4
    5    184  Charvez Freeman        5       12           41      9:16.8    42:08.3      2:04.9

Flint Springs    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    138  Issac Brown            5    Less Than  5            7:27.4     7:27.4      0:00.0
    2    139  Devin Newcomb          5    Less Than  5            8:35.4    16:02.8      1:07.9

Ossian    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    167  Conner Torson          5    Less Than  5            6:20.1     6:20.1      0:00.0
    2    191  Dillon Holder          5    Less Than  5            8:31.1    14:51.3      2:11.0

South Adams    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    144  Luke Gerber            5    Less Than  5            7:34.4     7:34.4      0:00.0
    2    147  Roberts Kelsey         5    Less Than  5            7:42.1    15:16.5      0:07.6
    3    145  Trey Lehman            5    Less Than  5            8:37.0    23:53.6      1:02.6

Eel River    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    166  Luke Stockel           5    Less Than  5            8:19.8     8:19.8      0:00.0



Detail Team Results - Boys

6th Grade Boys


Norwell    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    170  Drew Hare              6    Less Than  5            6:56.2     6:56.2      0:00.0